Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 15.10.2018 01:27:16 

Chovateľská stanica Spod Tribča-AJD

Štandard plemena

***Naša chovateľská stanica už neplánuje odchovávať šteňatá***

FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE

SECRETARIAT GENERAL: 13, PLACE ALBERT I, B 6530 THUIN /BELG./
 
 
FCI - Štandart Nr. 254 /10. 10. 1995/
 
Alpský jazvečíkovitý durič / Alpský jezevčíkovitý brakýř / Alpenländiche Dachsbracke
Pôvod: Rakúsko
Dátum publikácie : 10. 10. 1995
Použitie:
Robustný, odolný, poľovne upotrebiteľný pes horského poľovníka, ktorý sa používa ako farbiar na dohľadávanie poranenej raticovej zveri a na lov zajacov a líšok naháňaním.
Klasifikácia podľa FCI:
Skupina 6 - duriče, stopovacie psy a príbuzné rasy, sekcia 2-stopovacie psy s praktickou farbiarskou skúškou v stopovani.            
Všeobecný vzhľad:
Nižší, silný pes s robustnou stavbou tela, so silnými kosťami, hustou srsťou a pevnými končatinami. Pomer medzi výškou v kohútiku k dĺžke trupu je 2:3 a pomer tvárovej časti lebky k mozgovej je 9:10.
Chovanie a charakter:
Výraz tváre je múdry, priateľský, kľudné a vyrovnané zviera.
Hlava:
Rovný chrbát nosa, ľahko klenutá lebka, silná papuľa s výrazným prechodom k lebke, zreteľná čelná brázda, slabo zvýraznený výrastok na zadnej časti hlavy, nos čierny, pysky dobre priliehajúce, čierne pigmentované, mierne zaguľatené kútiky úst. Silný, úplný, nôžkový či kliešťový zhryz. Oko s tmavohnedou dúhovkou, viečko na bulve dobre prilieha a je čierne pigmentované, stredne dlhé uši vysoko nasadené bez záhybov, široké a hladko ovisnuté môžu siahať až k očným zubom. Dole sú dobre zaguľatené.
Krk:
Svalnatý, nie príliš dlhý.
Trup:
Trup silný a dobre osvalený, pretiahnutý do dĺžky, zátylok mierne zdôraznený, priamy rovný chrbát, bederná krajina krátka a široká, zadok mierne zosadený. Hruď hlboká a široká, so zvýrazneným predným hrudníkom. Hĺbka hrudníka by mala byť asi   1/2 výšky v kohútiku. Brucho je mierne vytiahle.
Chvost:
nasadený vysoko, pri koreni silný. Na spodnej strane má dlhšie chlpy do štetky. Siaha takmer k zemi, nosí ho mierne spustený.
Končatiny:
Ramená sú dlhé, šikmo položené a silno osvalené, predné nohy sú rovné a silné, vo vzťahu k celému telu sa zdajú krátke. Zadné nohy sú svalnaté, silné a mierne zauhlené. Zo zadného pohľadu je os nôh rovná. Prsty na nohách tesne priliehajú k sebe, silné brušká prstov a čierne drápy.
Typ chôdze:
Pohyb je priestorový, necupitavý. Prednosť má typ chôdze klusu /poklusu/.
Koža:
Elastická, silná, bez vrások.
Srsť:
Skladá sa z hustého porastu, s hustou podsadou, ktorá pokrýva celé telo a dobre prilieha.
Farba:
Ideálna je tmavá „jelenia červeň“, bez, alebo s ľahkými čiernymi žíhanými škvrnami. Alebo je čierna s jasne ohraničeným hnedým pálením na hlave. Na hrudi, nohách a spodnej časti chvosta sú povolené biele škvrny.            
Výška:
34-42 cm, ideálne miery psov 37 - 38 cm, súk 36 - 37 cm
Chyby:
Každá odchýlka od popisu je braná ako chyba, jej hodnotenie by malo byť v presnom vzťahu k stupňu odchýlky. Príliš špicatá, krátka či dlhá papuľa, príliš svetlé oči, nepriliehajúce očné viečka, krátke a špicaté uši. Slabá stavba kostí. Malé svaly, vychudnuté ramená. Chybné postavenie predných či zadných končatín. Slabé či krátke osrstenie a farebné odchýlky.  
Vylučujúce chyby:
chýbajú viac ako dve stoličky, všetky odchýlky, ktoré by viedli k omedzeniu použiteľnosti psa pri love. Telesná slabosť, výška v kohútiku menej než 34 cm a viac než 42 cm. Psi musia mať dva zreteľne a normálne vyvinuté semeníky, ktoré sú úplne zostúpené v miešku.
            
 
TOPlist